Det har gått några timmar sen förlusten mot Dalsjöfors igår. Tankarna far runt i huvudet vad som gick så snett under matchens första del. Med tanke på att vi pratade om att gå ut och kriga om varje boll på hela planen i omklädningsrummet innan matchen. Nu blev det inte så denna dag tyvärr.
Lojt och väldigt tamt var det, och det är ju vårt jobb (Vi tränare) att se till att grabbarna tar sitt fulla ansvar på respektive roll i laget. Denna dag försökte vi att formera om lite bland grabbarna på planen och det blev bättre efter paus. Denna gång skriver jag att "VI tränare" får praktisera på detta och försöka hitta enkla vägar till att få grabbarna på tårna. Inget fungerar om inte fötterna och viljan finns där. Passningar, närkamper, fokusera och rörelsen på skapa ytor m.m Så är det bara!!
Matchen då? med 2-0 i paus till hemmalaget så fick vi börja om från början igen. Vi utgick från att vara noggrannare i allt vi behövde för att hämta igen. Vi skapade rejäla anfall, och avslut mot mål men lyckades inte få in bolluslingen. Men rättskipa skulle visa sig. Vi gör mål efter ett bra tryck framför deras mål. Gabriel Snäll Strick visar återigen vilken målgörare han är. Bollen skulle bara in i målet. (Skönt) poängskörd i sikte känner jag nu.
Strax efter har vi lite oflyt då vi efter ett bra anfallsförsök blir berövade på ett friläge i en offside situation som inte borde varit det. Anafallet efter så går vi bort oss lite och Dalsjöfors dundrar in sitt 3-1 mål bakom Hampus i målet. Grabbarna har lite nersänkta huvud just efter detta men fortsätter trycka på mot motståndarmålet. Vi har fina chanser men fokusen saknas i avgörande stund. Måns Lundgren visar sin storform då han i ett anfall blir nerdragen i straffområdet och straff blåses. Joel Wallenberg stegar fram och hur säkert som helst placerar han in den i målvakten högra hörna. "Snyggt och fokuserat Joel".
Tyvärr så är det inte mycket kvar av matchen då och vi hinner inte med att kvittera. Vi kan bättre och det vet alla i truppen. Det är laget som gör det, inte individen själv. Vi kör vidare! Undrar vad som hänt om vi spelat två lika bra halvlekar!? "Oavgjort eller vinst, typ kanske.." Det ska vi träna på framöver grabbar.. (plus mycket mer såklart)
Bilder i galleriet..
Ny match på söndag mot Sexdrega på bortaplan innan en välbehövlig sommarvila väntar.
//Mikael F